Zdjęcie RTG


Popularnie zwane „zdjęcie zębowe” jest nieodzownym elementem diagnostyki nie tylko próchnicy w miejscach niewidocznych gołym okiem (takie jak przestrzenie międzyzębowe), lecz również pozwala rozpoznać wczesne stadia chorób przyzębia, do których należy parodontoza.

Takie zdjęcie pomaga również ocenić lekarzowi szczelność wypełnienia i ewentualną konieczność jego wymiany na nowe.

Mit - duża dawka promieniowania

Często pacjent boi się, że zostanie niebezpiecznie napromieniowany podczas wykonywania zębowego zdjęcia Rtg.

Owszem, promieniowanie występuje, ale w przypadku standardowego aparatu Rtg jednorazowa dawka dla pacjenta wynosi tyle co obejrzenie jednego 45-minutowego serialu w telewizji (nie zapominajmy, że wszystko emituje promieniowanie. Nie tylko telewizor, komórka, ale nawet Ziemia).

Dodatkowo pacjent podczas wykonywania zabiegu jest zaopatrzony w ochronny fartuch ołowiowy, który skutecznie chroni inne narządy i tkanki przed promieniowaniem.

Rtg w ciąży? Jest wiele dyskusji na ten temat. Jednak znacznie bardziej niebezpieczne jest pozostawienie potencjalnego ogniska zakażenia jakim może być nieleczony ząb niż jedno zdjęcie Rtg u stomatologa.

Informacja o polityce przetwarzania danych osobowych

W celu dostarczania naszych usług wykorzystujemy pliki cookies. Aby dowiedzieć się więcej o plikach cookies, opcjach wypisu oraz Twoich preferencjach kliknij tutaj. Korzystanie z naszego serwisu internetowego traktowane jest jako zgoda na politykę przetwarzania danych osobowych.