Scaling naddziąsłowy ultradźwiękowy i ręczny


Skład śliny, spożywane pokarmy oraz obecne w jamie ustnej każdego człowieka bakterie przyczyniają się do powstawania u każdego płytki nazębnej czyli miękkiego nalotu, który szybko ulega mineralizacji, tworząc złogi kamienia nazębnego. Stwierdzono, że usuwanie go zapobiega zapaleniu dziąseł i chorobom przyzębia, które w konsekwencji mogą prowadzić do utraty i wypadnięcia zębów. Zaleca się profesjonalne czyszczenie zębów u stomatologa przynajmniej 1-2 razy w roku.


Lekarz może wykonywać ten zabieg przy pomocy ręcznych narzędzi lub ultradźwiękowych aparatów. Skuteczność obu metod jest podobna, a sam zabieg bezbolesny.  Kończy się on wypolerowaniem zębów profesjonalną pastą do czyszczenia zębów, po którym lekarz dodatkowo może zastosować preparat na bazie fluoru w celu wzmocnienia szkliwa.

Kiretaż zamknięty

Stanowi uzupełnienie scalingu naddziąsłowego w przypadku zębów objętych chorobami przyzębia, wokół których stwierdza się kieszonki przyzębne nie głębsze niż 5-6 mm.
Polega na usunięciu poddziąsłowego kamienia wraz z bakteriami, które przyczyniają się do pogłębienia parodontozy. Do tego zabiegu kwalifikuje się tylko zęby, wokół których stwierdzono utratę kości.
Usuwanie kamienia poddziąsłowego przeprowadza się specjalnymi narzędziami zwanymi kiretami, ograniczając się do 6-8 zębów na jednej wizycie, a scaling poddziąsłowy może być powtarzany 2-4 razy w roku.
Zabieg kończy się wypolerowaniem korzeni i często przepłukaniem kieszonek parodontycznych leczniczymi substancjami, które wypłuczą resztki bakterii i załagodzą stan zapalny wywołany chorobą.

Piaskowanie

W przypadkach trudnych do usunięcia przy pomocy scalerów osadów nazębnych po kawie, herbacie, winie czy papierosach rewelacyjnym rozwiązaniem jest piaskarka profilaktyczna.

Przy pomocy specjalnego proszku ProphyPearls firmy KaVo wizyta u nas staje się bezbolesna, a oczyszczanie zębów z nalotu, osadu oraz kamienia nazębnego naddziąsłowego efektywne i efektowne przy najmniejszym uszkodzeniu szkliwa oraz otaczających tkanek miękkich jamy ustnej.
Wyjątkowy kształt cząsteczek ProphyPearls zapewnia największą powierzchnię kontaktu z zębem, co skutkuje wspaniałymi rezultatami w postaci czystych i bielszych zębów.

W naszym gabinecie piaskowanie stanowi uzupełnienie klasycznego scalingu naddziąsłowego w ramach profesjonalnego oczyszczania zębów. Po piaskowaniu zaleca się zabezpieczenie zębów preparatami z fluorem takimi jak Clean Pro Varnish White, Tooth Mousse czy Mi Paste.

PET czyli mikrobiologiczne badanie składu flory jamy ustnej

Jest to ilościowo-jakościowy test In vitro do oznaczania patogenów wywołujących chorobę przyzębia periodontitis oraz periimplantitis.
Można zlecić wykonanie testu PET w 3 wariantach:
- standard (3 patogeny i liczba bakterii ogółem)
- plus (9 patogenów i liczba bakterii ogółem)
- deluxe (test plus + test kontrolny 9 patogenów i liczba bakterii ogółem)

Zalety PET z Real-Time PCR:

  • dodatkowe oznaczenie liczby bakterii ogółem
  • względny udział procentowy patogenów wywołujących periodontitis 
  • możliwa ocena wyników (np. próbki przy bardzo małej ilości płytki)

Szczoteczki, pasty do zębów - jakie wybrać i jak ich używać?

Szczoteczki i metody szczotkowania

Szczotkowanie zębów jest najskuteczniejszą metodą na prawidłowe utrzymanie higieny jamy ustnej. Pozwala ono bowiem usunąć większość płytki nazębnej, nie mówiąc o resztkach pokarmowych i miękkich nalotach. Jedynie trudno dostępna i starsza płytka wapniejąca nie może być usunięta przy pomocy tej metody.
Jednak jaką szczoteczkę wybrać? Najlepsza szczoteczka to taka, która cechuje się:

  • równą długością pęczków i przestrzeniami między nimi, co umożliwi przepływ wody i jej oczyszczanie
  • wystarczającą wielkością główki szczoteczki, która powinna obejmować kolejne 3 zęby
  • wystarczająco długą rękojeścią, by utrzymać ją wygodnie w ręce i mieć możliwość jej obrotu
  • włosiem z włókna sztucznego

W zależności od indywidualnych potrzeb wyróżniamy klasyczne szczoteczki wielopęczkowe oraz specjalne - pęczkowe (polecane jako uzupełnienie w przypadku dużych przestrzeni międzyzębowych lub aparatów ortodontycznych).

Dawniej polecano szczoteczki twarde, które sprzyjają powstawaniu recesji dziąseł, czyli ich obniżaniu. Dlatego obecnie poleca się szczoteczki średnie lub miękkie. Dostępne na rynku są również szczoteczki bardzo miękkie i ultra miękkie np. firmy CuraProx.

Dużą popularnością cieszą się szczotki elektryczne, które są równie skuteczne jak ręczne, choć wydają się bezpieczniejsze dla szkliwa, gdyż jego ścieranie wydaje się mniejsze. Jest ona wygodniejsza i pilnuje czyszczącego by mył zęby przez zalecane 2 minuty.
Po umyciu zębów, szczoteczkę należy wypłukać i postawić włosiem do góry w miejscu pozwalającym jej przeschnięcie.

Kiedy wymienić szczoteczkę na nową?
Szczotkowanie jednak nie będzie efektywne, jeśli nie będziemy zmieniać szczoteczki regularnie, tj. od 2 tygodni do 3 miesięcy, w zależności od stopnia jej zużycia.
Gdy zauważymy, że pierwsze włókna są odgięte, a następnie pojedyncze pęczki, należy wymienić szczoteczkę na nową.

Jak szczotkować zęby?
W zależności od indywidualnych potrzeb, wyróżniamy wiele metod szczotkowania.

Dzieciom, które już same zaczynają szczotkować zęby, zaleca się metodę ruchów okrężnych, gdyż jest ona łatwa do opanowania.
W przypadku osób dorosłych poza ruchami okrężnymi zaleca się stosowanie ruchów wymiatających, czyli tzw. Metoda „dziąsło-zęby”.

Mit - czyszczenie zębów u dzieci należy rozpocząć, gdy dziecko jest w stanie same to robić.

Nieprawda. W momencie pojawienia się pierwszych ząbków u dzieci, to rodzice powinni czyścić zęby swoim pociechom specjalną szczoteczką zakładaną na palec, lub zwykłą gazą. Czekanie do czasu gdy dziecko opanuje technikę czyszczenia zębów jest błędem, gdyż najprawdopodobniej będzie to skutkowało intensywnym rozwojem próchnicy.

Pasty do zębów
Pasty do zębów powinny zawierać fluorki, które zapobiegają próchnicy. Jeśli dodatkowo mają hydroksyapatyty i chlorek strontu, wtedy skutecznie znoszą nadwrażliwość odsłoniętych szyjek zębów.

Dla małych dzieci, ze względu na to, że mogą połykać pastę, stężenie fluoru powinno być niskie czyli około 0,05% ( 500ppm). Dla osób dorosłych stężenie to powinno stanowić 0,1-0,15% (1000-1500 ppm).
Na rynku dostępne są również pasty o większej zawartości fluoru (ponad 1500ppm) np. Duraphat 5000, lecz należy ich używać ostrożnie, gdyż mogą spowodować miejscowe zatrucie fluorem czyli fluorozę.

Dodatkowo pasty mogą działać wybielająco. Często metoda ich działania opiera się na zawartości proszków ściernych i z tego powodu należy używać ich rozważnie, żeby nie uszkodzić szkliwa - najlepiej po zużyciu tubki pasty wybielającej jest wrócić do pasty niewybielającej. Dopiero po jej zużyciu można ponownie zacząć stosowa
pastę wybielającą.

Niektóre pasty polecane są w przypadku chorób przyzębia np. Parodontax. Mają one w składzie mieszanki ziół, które działają przeciwzapalnie i ściągająco.
Najnowszym osiągnięciem na rynku jest wyprodukowanie pasty enzymatycznej Enzycal, która wspomaga naturalny, zawarty w ślinie system ochronny jamy ustnej.

Leczenie paradontozy

Paradontoza jest problematyczną chorobą przyzębia, której nie da się wyleczyć ale da się ją zatrzymać i kontrolować przy ścisłej współpracy pacjenta i lekarza stomatologa.

Należy regularnie przychodzić na wizyty kontrolne do stomatologa, który będzie monitorował przebieg i rozwój choroby oraz w miarę potrzeby będzie oczyszczać zęby z kamienia nazębnego i nalotów przy pomocy scalingu i piaskowania. Dodatkowo zalecany jest kiretaż kieszeni przyzębnych i płukanie ich substancjami leczniczymi.

Często jednak choroba jest już na tyle zaawansowana, że zęby przednie dolne są rozchwiane. Wtedy poleca się ich zszynowanie przy pomocy taśmy z włókna szklanego, co uchroni je przed przedwczesnym wypadnięciem i zabezpieczy przed nadmierną ruchomością, zablokowując je i zapewniając komfort pacjentowi.
Taśma z włókna szklanego firmy Arcona stanowi idealne rozwiązanie tego problemu, a dodatkowo zapewnia estetyczny wygląd pacjenta, gdyż jest przymocowana od strony języka materiałem w kolorze zębów i jest niezauważalna w codziennym życiu. Jest na tyle cienka i wytrzymała, że pacjent nie odczuje żadnego dyskomfortu, a po pewnym czasie zapomni o jej istnieniu!
Należy jednak pamiętać, że zastosowanie tej metody jest możliwe tylko przy ścisłej współpracy lekarza z pacjentem i utrzymaniu prawidłowej, rygorystycznej higieny jamy ustnej przez chorego.

 

Informacja o polityce przetwarzania danych osobowych

W celu dostarczania naszych usług wykorzystujemy pliki cookies. Aby dowiedzieć się więcej o plikach cookies, opcjach wypisu oraz Twoich preferencjach kliknij tutaj. Korzystanie z naszego serwisu internetowego traktowane jest jako zgoda na politykę przetwarzania danych osobowych.